Uykusuzluğa Bitkisel Çözümler

uykusuzluga-bitkisel-cozumler

Uyku sorunları sadece uyuma süresi ile ilişkili değildir. Uykuya dalmada zorluk ve uykunun kalitesizliği de uyku problemleri arasında yer alır. Kişi yattığı andan kısa süre sonra uykuya dalabiliyorsa ve sabah uyandığında dinlendiğini anlayabiliyorsa uyku problemi yok demektir. Bitkisel yatıştırıcılar bir iki haftanın sonunda etki etmeye başlamakta ve en az üç hafta kullanımı gerekmektedir.

Melisa Yaprağı (Oğulotu): Rahatlama etkisi yarattığından uyku problemlerinde kullanılan bir bitki olmayı başarmıştır. Ayrıca ağır olmayan depresyonlarda ve sinirsel sebeplere dayanan çarpıntılarda kullanıldığında da fayda gösterir.

Melisa Çayı: 2 çay kaşığı ufak ufak kıyılan melisa yaprağı bir bardak kaynar suda demlendirilir. 10 dakika sonunda süzülüp içilir. İsteyenler bal ile tat vererek 2 – 4 bardak kadar tüketebilir.

Kediotu kökü: Avrupa’da uykusuzluk problemine karşı reçetesiz satılan onaylı ilaçlar arasında yer almaktadır. Kediotunun uykuya dalarken kolaylık sağladığı, uyku süresini uzattığı, derin uykuyu sağladığı ve uyku kalitesini yükselttiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca bu bitki sentetik sakinleştiricilerin gösterdiği uyuşukluk, yoğunlaşmada zorlanma, bedensel performans azlığı ve zihinsel bulanıklık gibi ya etkileri kesinlikle göstermemektedir. uyku problemi olanlar günde 150- 300 miligram dozajda kullanabilirler. Bu bitki 900 miligrama dek tüketilebilir. Yatmadan bir saat önce alınan bu bitkinin, bağırsakta çözülen tabletleri veya alkol içeren ekstreleri talep görmektedir. Normal dozda yan etkisi çok istisna görülse de 500 – 1000 mg arasında alındığında anlamada zorluk yaşatmaktadır. Fazla dozda alınan kediotu kökü başta ağrıya, halsizliğe, tedirginliğe ve net görememeye yol açabilmektedir. 4 – 6 hafta boyunca kullanıldıktan sonra ara verilmesi gerekmektedir. Yoksa uyarıcı etkiye neden olur. Oğulotuyla değişerek kullanılmasında yarar vardır. Ayrıca sentetik yatıştırıcı ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

Çarkıfelek: Orta seviyedeki uyku sorunlarında tercih edilen yan etkisi oldukça az olan bir bitkidir. Bağımlılığa neden olmamaktadır. Türkiye’de yetişen bir bitki olmadığından eczanelerden alınarak kullanılabilir.

Nane: Yatmadan önce nane çayı içmek sinir sisteminin gevşemesini sağlamaktadır. 1 – 2 tatlı kaşığı nane bir bardak kaynar suda 10 dakika kadar demlendirildikten sonra süzülüp tatlandırılarak tüketilir.

Şerbetçiotu Çayı: 1 tatlı kaşığı şerbetçiotu çiçeği bir bardak kaynar suda 10 dakika boyunca demlendirildikten sonra süzülüp içilir. Tadı acı olduğu için melisa yaprağı ya da lavanta çiçeği ile karıştırılarak da tüketilebilir.

Şerbetçiotu: Uykusuzluk problemi olanlara yardımcı olan bitkilerden biridir.

Lavanta: Uykuya dalmada güçlük yaşayanlara iyi gelir.

Lavanta Çayı: 1 – 2 kahve kaşığı lavanta çiçeği üstüne bir fincan kaynar su dökülüp üstü örtülür. 5 dakika bekletilen çay süzülüp akşamlar 1 – 2 fincan kadar tüketilir.

Sağlık: uykusuzluğa bitkisel çözüm, uykusuzluğa bitkisel çözümler, uykusuzluğa kesin çözüm, uykusuzluk bitkisel cozum, uykusuzluğa doğal çözümler, uykusuzluğa doğal çözüm, uykusuzluğa bitkisel çözüm ibrahim saraçoğlu

Benzer Sağlık Makaleleri

 

En Çok Okunanlar

 

"Uykusuzluğa Bitkisel Çözümler" Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız?

Yorum

, , , , , , , Uykusuzluğa Bitkisel Çözümler
BUNU GÖRDÜNÜZ MÜ?
yorgunluga-iyi-gelen-bitkiler


Hayat şartlarının ağırlaşması insanlar üzerinde daha fazla yorgunluğa sebep olmaktadır. Gerek iş hayatı gerekse ev işleri bu yorgunluğun sebepleri olabilmektedir. ...