Kurdeşen Nedir? Belirtileri Nelerdir?

kurdesen-nedir-belirtileri-nelerdir

Kurdeşen Hastalığı, tıptaki adıyla Ürtiker, ciltte aniden başlayan ve bir kaç saat süren kaşıntılı, alerjik bir deri hastalığıdır.

Kurdeşenin Nedenleri

Kurdeşene neden olan ana unsurlar vücudun çeşitli maddelere gösterdiği alerjik reaksiyon ve stresdir. Bu maddeler bazı gıdalar ve katkı maddeleri olabileceği gibi, bozuk yiyecekler, bazı ilaçlar ve arı ya da böcek sokması da olabilir. Ayrıca, güneş ışığı, soğuk ve sıcak da kurdeşene neden olabilir.

Kurdeşen Belirtileri

Deride gruplar halinde kaşıntılı, kırmızı kabarıklıklar görülür. Aniden oluşan bu döküntüler 1-2 mm’den 10 cm’ye kadar farklı boyutlarda olabilir ve birisi geçerken diğeri başlar. Kızarıklıklar bir süre sonra şişliğe dönüşebilir. Genellikle yüzde, kollarda ve bacaklarda görülmekle birlikte bütün vücutta kurdeşen görülebilir.

Kurdeşen Tedavisi

Akut kurdeşen diyebileceğimiz 6 haftadan daha kısa süren kurdeşenlerin büyük bir kısmı kendiliğinden geçebilir. 6 haftadan daha uzun süren kronik kurdeşen tedavi edilmelidir.

Kurdeşenin en önemli nedeni olan stresden uzak durmak ilk yapılması gereken iştir. Alerjiye bağlı kurdeşenlerde alerji yapan unsurlardan uzak durulmalıdır. Doğru tedavi kurdeşenin nedeni tesbit edildikten sonra yapılır. Kimi durumlarda ilaç tedavisi uygulanabilir, fakat bilinçsizce ilaç kullanmak kurdeşeni daha da arttırabilir. Bu nedenle, doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Sağlık: ürtiker hastalığı nasıl başlar

Benzer Sağlık Makaleleri

 

En Çok Okunanlar

 

"Kurdeşen Nedir? Belirtileri Nelerdir?" Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız?

Yorum

, , , , , , , Kurdeşen Nedir? Belirtileri Nelerdir?
BUNU GÖRDÜNÜZ MÜ?
ter-kokusu-nasil-onlenir


Terlemek aslında kabaca vücudun yükselen ısısını normale döndürmek için, kendine özgü bir savunma mekanizmasıdır. Genel olarak ter salgısının çok büyük ...