Kulağa Su Kaçtığında Ne Yapılmalı?

kulaga-su-kactiginda-ne-yapilmali

Güzel geçen bir tatilin ya da havuzda bir günün ardından kulağımıza kaçan su kabusumuz haline gelebilir. 

Kulağa su kaçtığında yapılması gerekenler
Kulağımızda hissettiğimiz, korku filmlerini aratmayan türde sesler eşliğindeki ağrı ile kendini gösteren kulaktaki bir damlacık su çok can yakıcı durumlara yol açabilir. Dikkate alınmadığı takdirde kulağın yapısına zarar verebilir. Peki bu su damlasından nasıl kurtulabiliriz?

Uzmanlara göre her yıl binlerce kişi aynı şikayetle doktorun kapısını çalmaktadır. Tedavi edilmediği sürece kulak enfeksiyonlarına neden olabilecek bu durum bakterilerin üremesini hızlandırır. Ayrıca iç kulakta sıvı salgılanmasıyla görevli gözenekler dahi zarar görebilir.

İşte bu sıkıntılı durumla başa çıkabilmek için pek çok yöntem mevcuttur. Milliyet’te de yer alan habere göre, kulağa su kaçmasını önleyen kulaklık en çok tercih edilen önlemdir. Diğerleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Yüzmekten bıkıp kıyıya çıktığınızda kulaklarınızı iyice kurulayın. Başınızı sağa ve sola sallayarak su damlalarının akmasını sağlayın.
  • Kulağa kaçan sudan kurtulmanızı sağlayan damlaları kullanabilirsiniz. Eğer yakında eczane yok ise alkol ile beyaz sirkeyi karıştırıp aynı etkiyi yaratacak bir damla elde edebilirsiniz. Ancak kulağınızda daha önceden ortaya çıkan bir sorun varsa hiç bir işlem yapmadan doktora başvurun.
  • İçinde yüzdüğünüz suyun pH değerinin normal seviyede olduğundan emin olun. temiz su bakterilerin üremesini engelleyecektir.
  • Tüm bu önlemlere rağmen hala kulağınızda su hissediyorsanız düşük ısıda fön makinesi ile suyu kurutabilirsiniz. Ancak makineyi kulağınıza fazla yaklaştırmayın ve başınızı sağa sola sallamayı unutmayın.
Sağlık: ibrahim saraçoğlu kulağa su kaçması, kulağa su kaçtığında ne yapılmalı, kulaga su kacinca ne yapmali, kulağa su kaçınca yapılması gerekenler, kulağa su kaçınca ne yapılmalı, ahmet maranki kulağa su kaçması, iprahım sarac oglu kulaga su gacması

Benzer Sağlık Makaleleri

 

En Çok Okunanlar

 

"Kulağa Su Kaçtığında Ne Yapılmalı?" Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız?

Yorum

, , , , Kulağa Su Kaçtığında Ne Yapılmalı?
BUNU GÖRDÜNÜZ MÜ?
papiller-tiroid-kanseri-nedir


En sık görülen tiroid kanser tipi (% 70-80) olan papiller tiroid kanseri genelde 30-40 yaşlarında görülür ve kadın-erkek görülme oranı ...