Kivi Maskeleri

kivi-maskeleri

Kividen hazırlanan maskeler cildinizin sağlığı ve güzelliği için çok faydalıdır. Kivide mevcut vitaminler cilt üzerindeki ölü deriyi temizlenerek cildin daha canlı görünmesini sağlayacak şekilde etki gösterir.

Kivinin kabuklarını soyduktan sonra ince dilimler halinde halka halka kesin. Bu halkaları cildinizin üzerinde birçok yere koyun. Yarım saat bu şekilde bekledikten sonra yıkayın. Cildiniz yağlı ise kivi kullanılarak yapılan maskeleri özellikle tercih edin çünkü kivi cildinizin gözeneklerinin sıkılaşmasını ve yağ dengesinin istenildiği gibi olmasını sağlar.

Kivi ile kompres yapmak

Kiviyi önce ezerek veya blender yardımı ile sıvı hale getirin. Sonra steril bir sargı bezini veya pamuğu kivi suyuna batırarak, yüzünüzün istediğiniz bölgesine kompres yapın. Bu işlemi 10 dakika boyunca sürdürün.

Kivi suyu ve kil kullanarak yapılan maske

Yukarıdaki gibi elde ettiğiniz kivi suyuna uygun miktarda kil ekleyip bir tahta kaşık yardımı ile karıştırarak krem haline getirin. Bu karışımı maske şeklinde yüzünüzün arzu ettiğiniz bölgesine sürün. 10 dakika kadar başka bir şey yapmadan dinlenin. Bu maske özellikle cildi yağlı ve sivilceli olan kişiler için çok faydalıdır.

Kalın ve yağlı ciltler için kivi maskesi

Cildiniz kalın ve yağlı ise, kivi maskeleri kullanabileceğiniz ideal maskelerdir. Kivili maskeler sadece cildinizdeki gözenekleri sıkıştırmakla kalmaz aynı zamanda cildinizin yağlanmasını da dengeler. Bu amaçla olgunlaşmamış kivi kullanmak gerekir. Haftada iki kez uygulanacak maskeler yararlı olacaktır. Maskeleri 15 dakikalık sürelerle uygulayabilirsiniz.

Yağlı ve ince ciltlere özel kivi maskesi

Bu tip ciltler daha çok kadınlarda görünür. Erkeklerin yağlı ciltleri genellikle kadınlardan daha kalındır. Kadınlar için pekiyi olmayan bu özellik cildin daha kolay sarkmasının nedenidir. Kivi maskesi bu tip cilde sahip kadınlar için çok uygun bir maskedir. Kivide mevcut olan bol miktardaki C vitamini sayesinde deride kolajen sentezi artar ve cilt gerilir. Haftada 2 defa yapacağınız 5′er dakikalık uygulamalar sizin için yeterli olacaktır.

İnce ve kuru ciltler için kivi maskesi

En hassas cilt tipi ince ve kuru tip ciltlerdir. Dikkatli ve özenli olmayı gerektirir, bakıma daha fazla ihtiyaç duyarlar. Kivi kabuğundaki C vitamini bu tip ciltlerin yenilenmesine faydalıdır. Haftada iki kez uygulayabileceğiniz kivi maskesini cildin tahriş olmasını önlemek için 5 dakikadan fazla yüzünüzde tutmayın.

Normal Ciltler için kivi maskesi

Kivi maskesi bu tip ciltlerin daha da duru görünmesini sağlar ve cildin renginin açılmasına yardım eder. Maskenin kullanım sıklık ve süresi, haftada 2 defa olmak üzere 10 dakikalık bir süredir.

Kivi maskesini yüzünüze uygulamadan önce cildinizi tamamen temizleyin. Banyodan sonra yapmak en iyisidir. Özellikle 25-30 yaşlarından sonra kivinin çok faydaları daha çok görülür. Çünkü bu yaşlardan sonra cildin kendi kendini yenileme hızında düşme olur. Kivi maskeleri hücrelerin yenilenmesini sağlayarak, gözenekleri açar, cildin rengi ve sıkılığı gelişir, lekelerin rengi açılır, siyah noktalarla sivilcelerde azalma görülür.

Sağlık: kivili maske

Benzer Sağlık Makaleleri

 

En Çok Okunanlar

 

"Kivi Maskeleri" Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız?

Yorum

, , , , , , , Kivi Maskeleri
BUNU GÖRDÜNÜZ MÜ?
yagli-ciltler-icin-dogal-peeling


Rendelenmiş bir limon kabuğu, aynı miktarda yulaf unu ve iki katı buğday kepeğini karştırıp, içine gülsuyu ekleyerek lapa haline getirin. ...