Kadınlar Neden Çok Yemek Yer?

kadinlar-neden-cok-yemek-yer

Kadınların beyin yapıları erkeklere oranla daha dengesiz bir yapıya sahiptir. Bu yüzden obeziteye daha yatkın vücut yapıları vardır. Kadınlar erkeklerden daha fazla yemek yerler, araştırmalara göre beyinlerindeki doygunluk hissi yaratan bölümde büyük bir kimyasal dengesizlik bulunmaktadır. Vücudumuzda doygunluk hissini, en geç beyin algılar. Çünkü beyin doygunluk hissini daha geç algılıyor. Beyin daha çok yemek yemeye istek duyuyor bu da kilo alımına sebep oluyor.

Yaklaşık bir yıldır devam eden araştırmaların sonucunda bazı kadınların neden daha büyük porsiyonları tercih ettikleri ve ara öğünleri sıklaştırdıkları ortaya kondu. Araştırmalar kadınların, çikolatalı milkshake gibi yüksek kalorili içeceklere erkeklerden daha çok ilgi duyduklarını kanıtladı. Kadınların beyinlerindeki yeme, içme gibi zevkli aktivitelerde oluşan ‘ödül’ uyaranlarına daha çok ilgi duydularını belirten uzmanlar kadınların kendilerini mükafatlandırmak için daha fazla yemeğe sarıldıklarını da söylüyorlar. Bilim dünyasında bu kimyasal uyaranlara ‘dopamin’ adı veriliyor. Sonuç olarak kadınlarda bu uyaranlar oldukça fazla.

Sağlık: bi kadın neden cok yemek yer

Benzer Sağlık Makaleleri

 

En Çok Okunanlar

 

"Kadınlar Neden Çok Yemek Yer?" Hakkındaki Düşüncelerinizi Paylaşır mısınız?

Yorum

, , , , , , Kadınlar Neden Çok Yemek Yer?
BUNU GÖRDÜNÜZ MÜ?
yilbasi-sonrasi-aksamdan-kalmalik


Yeni yıla girerken normal zamanlardan farklı bir şekilde daha çok alkol, daha çok yağlı yiyecek ve tatlı tüketiyoruz. Bunun sonucunda, ...